Anglické psí plemeno, které se dřív používalo k velice zvláštním účelům – zápasům s medvědy a býky. Anglický buldok vznikl křížením mastifů a teriérů. Dneska se chovají především pro výstavy.

Anglický buldok – historie původu

Anglický buldok vznikl již před několika staletími na území Anglie z molossoidních psů původem z Asie. Nelze s přesností určit, jaká plemena byla předky anglického buldoka, ale pravděpodobně se jedná o tibetskou dogu a již vymřelého babylonského válečného psa. Dlouhou dobu se tito psi využívali v zápasech proti medvědům, kteří však byli přivázáni ke kůlu. Pak byly tyto zápasy zakázány a chovatelé anglických buldoků si museli najít jinou zábavu: například zápasy psů proti psům.

Po čase začalo buldokům tomu hrozit vyhynutí, staří psi, kteří již nebyli schopni bojovat, byli prostě utraceni. Skupina chovatelů ale nakonec plemeno zcela přetvořila a udělala z něj přátelského a oddaného společníka. V roce 1860 se anglický buldok vůbec poprvé objevil na výstavě.

Anglický buldok je předkem i mnoha další plemen: amerických buldoků, francouzských buldočků, kontinentálních buldoků atd.

Vzhled

Anglický buldok je podsadité psí plemeno široké, silné a kompaktní postavy. Konstrukce je těžká, ale dobře osvalená. Samotné tělo je krátké a přestože se může zdát, že je pes obézní, většinou se jedná jen o vrásky. Srst, která pokrývá celé tělo, je velmi krátká, hustá, přiléhavá. Samotná kůže ale tvoří téměř po celém těle vrásky, především na hlavě, krku a zádech. Srst mívá různá zbarvení, avšak nejčastější je bílý podklad se světle hnědými znaky. Vyskytuje se ale i zbarvení žíhané nebo béžové. Přestože se tito psi mohou zdát velmi těžcí, jejich váha se pohybuje okolo 22 kg.

Povaha

Anglický buldok je velmi přátelský pes. Působí jasným dojmem rozhodnosti. Povahovými vlastnostmi anglického buldoka jsou mírumilovnost a klidná, stabilní povaha. Anglický buldok miluje děti, proto se pro ně stává vhodným domácím mazlíčkem. Miluje také svého pána, ke kterému chová nesmírnou lásku, úctu a oddanost.

Staroanglický buldok

Staroanglický buldok má svůj původ v USA, konkrétně v Pensylvánii, kde se začal formovat v 70. letech 20. století. Cílem šlechtitelského procesu byl návrat k původní podobě anglického buldoka, především k jeho funkční tělesné stavbě a pevnému zdraví, jakým disponoval, než se v chovu prosadila extrémní brachycefalie, nadměrná zavalitost a neúměrně velká hlava, komplikující dokonce porody.